ضد حریق پایه

ضد حریق پایه رنگی, با فن‌آوری پیشرفته, نوعی بازدارنده آتش است که به سازه‌های فولادی اعمال می‌شود و از داغ شدن فلز در هنگام شلیک, جلوگیری می‌کند. اسپری ضد آتش با اسپری رنگ بدون هوا, با فشار بر روی سطوح و در چند لایه با ضخامت حدود ۲۵۰ – میکرون برای رسیدن به ضخامت مورد نیاز – به طور کلی بین دو و نیم – میلیمتر جیوه اسپری می‌شود. ضد حریق پایه رنگی و ضدحریق پایه سیمانی در سایر مواد ضد آتش, فضای تزیینی و اشغال اندک آن است, در حالی که عیب آن قیمت نسبتاً ً بالا آن است. در حال حاضر تنها یک نوع رنگ قابل ارتقا مورد تأیید وزارت آتش‌نشانی در ایران وجود دارد.

نکات ضد حریق پایه رنگی:

  • رنگ منبسط شونده ضد حریق
  • انواع مختلف ضد حریق پایه رنگی
  • مزیت ضد حریق پایه رنگی
  • جمع بندی و نتیجه گیری

 

رنگ منبسط شونده ضد حریق

این ضد حریق پایه رنگی قابل انبساط عمدتاً ً آلی بوده و ضخامت چند میکرون را دارد. بر خلاف ضخامت اولیه کم در صورت گسترش آتش‌سوزی و تشکیل یک لایه متخلخل با ضخامت بسیار بیشتر از ضخامت اولیه, ضد حریق پایه رنگی قابل انبساط از سطح زیرین آن‌ها در برابر آتش محافظت می‌کند. برای به تأخیر انداختن اشتعال سطح محافظت‌شده یا جلوگیری از پیشروی سطح شعله از سطح شعله استفاده می‌شود.

برای این منظور, یک جرم جامد متخلخل قابل انبساط, مورد نیاز است. این امر ایجاب می‌کند که در مرحله اول یک ماده شیمیایی سوزانده شود تا جامد باقی بماند. ماده جامد باقی مانده, رنگ قابل انبساط است. برای این منظور, حداقل سه ماده دیگر باید وجود داشته باشند, یکی دارای محتوای کربن بالا و دیگری دارای یک عامل اسیدی که می‌تواند با مواد اولیه در دمای مناسب واکنش نشان دهد و واکنش به تشکیل کربن را به جای احتراق هدایت کند. ماده سوم ماده تولید گاز برای ایجاد یک ساختار اسفنجی در باقیمانده جامد در دمای مناسب با آزاد کردن بخار و گاز است.

این یک عمل رنگ اطفا حریق است. رنگ خاموش شده همانطور که ذکر شد, دارای ترکیباتی است که مواد شیمیایی متفاوتی هستند و این ترکیبات باید به گونه‌ای انتخاب شوند که بتوانند عملکرد حفاظتی مطلوب را نشان دهند. معمولاً ً چهار ترکیب مختلف برای گسترش رنگ آتش به کار می‌روند, مانند: تولید کربن در طی آتش‌سوزی, عامل دی هیدراته کننده, عامل اسفنجی و یا تولید گاز و رزین که به رنگ متصل می‌شود. این رنگ ضد آتش تا ۴ / ۱ میلی متر در ضخامت است و می‌تواند از سازه‌های فولادی یا

بتن رنگی تا ۲۴ ساعت محافظت کند.

هنگام مواجهه با آتش‌سوزی ناشی از یک سری واکنش‌های شیمیایی, کپسول آتش‌نشانی قابل انبساط, گازهای خنک‌کننده را آزاد می‌کند, حجم را افزایش می‌دهد و آتش را خنثی می‌کند, در حالی که کپسول آتش‌نشانی گسترش‌یافته, یک لایه عایق ضد حریق پایه رنگی برای عایق‌بندی ایجاد می‌کند. ضخامت آن تا ۴ برابر مقدار اولیه رنگ است. به جای گسترش رنگ آتش, از فوم متورم حاوی میلیون‌ها سلول مقاوم به آتش استفاده می‌کند. این فوم ضد آتش که از رنگ آتش به عنوان عایق ساخته می‌شود, شعله یا تماس آتش با سطح را به تأخیر می‌اندازد و به عنوان مانع برای جلوگیری از حرارت دهی سریع و احتراق سطح پایین عمل می‌کند. عایق تشدیدی که در حال حاضر فوم عایق شده‌است, از رسیدن حرارت به سطح پایین برای دو ساعت جلوگیری می‌کند و انتشار شعله را به تأخیر می‌اندازد. در واقع, ترکیبات موجود در این کپسول آتش‌نشانی قابل انبساط می‌توانند زمان سوختن چند ثانیه را به چند ساعت تبدیل کنند که فرصتی برای نجات کارگران در زمان بحران حریق است. پوشش ضد حریق رنگ مقاوم به آتش عمدتاً ً برای حفاظت از ساختار فلزی و سطوح داخلی ساختمان برای شرایط خاص استفاده می‌شوند.

 

رنگ‌های مناسب ضد حریق پایه رنگی شامل پودر و رنگ‌های آبی و رنگ‌های مختلف رنگی است که ترکیبات دیگری از این رنگ‌ها را با مقاومت آب و هوا فراهم می‌کنند. دقت در بسته‌های رنگی کیفیت آن‌ها را تضمین می‌کند. مشورت با یک خرده‌فروش رنگ و توزیع‌کننده به شما کمک خواهد کرد که برند مناسب و شماره رنگ خود را انتخاب کنید.

انواع مختلف ضد حریق پایه رنگی

انواع مختلف رنگ‌های ضد آتش که بر روی چوب و انواع مختلف رنگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل اسپری‌های، محافظ و رنگ‌های ضد آتش هستند. اگرچه استفاده از یکی از این رنگ‌ها زیاد است، اما همه آن‌ها براساس همان تکنولوژی مورد استفاده برای محافظت از ساختمان و ترموکوپل ساختمان از آتش استفاده می‌شوند. هنگام مواجهه با بالاترین دما، آن‌ها شروع به تشکیل لایه‌های فوم مانند برای خفه کردن جرثقیل می‌کنند. این رنگ‌ها مشابه محصولات صنعتی خودتان هستند. این رنگ‌ها را می‌توان به صورت داخلی و خارجی استفاده کرد. این رنگ‌ها از پخش فوم با تشکیل فوم جلوگیری می‌کنند. رنگ‌های معمولاً به سه گروه تقسیم می‌شوند: A، B و C.

محافظان ضد حریق پایه رنگی حامیان برای سیستم‌های صنعتی منحصر به فرد هستند. این محافظان در طول پردازش چوب بر روی سطح پوشش داده می‌شوند. این حامیان گازهای مدوله کننده را منتشر می‌کنند. سیستم‌های حفاظت از آتش دارای درجه بالایی از حفاظت و دوام هستند.

 

مزیت ضد حریق پایه رنگی

در مقابل سایر پوشش‌های ضد آتش, گسترش رنگ ضد آتش مزایای زیادی نسبت به سایر پوشش‌های ضد آتش دارد.

فضای اشغال‌شده توسط رنگ آتش, می‌تواند بر روی تمامی سطوح با هر زاویه و شکستگی, به طور متوسط از میکرون به میکرون, اعمال شود. در نتیجه, رنگ کپسول آتش‌نشانی فضا را اشغال نمی‌کند, آراستگی کار را حفظ می‌کند و سازه را در مقابل آتش به عنوان یک پوشش کپسول آتش‌نشانی محافظت می‌کند, اما پوشش‌های کپسول آتش‌نشانی معمولاً ً در چند سانتیمتر ضخامت و در سازه‌های فولادی اعمال می‌شوند. لازم است این کار را به این صورت انجام دهیم که فضای بیشتری نسبت به رنگ‌های روشن آتش می‌گیرد.

سرعت و سهولت اجرای پوشش محافظ ضد حریق قابل انبساط, پس از مرحله آماده‌سازی سطح, به راحتی و به‌سرعت با ابزارهای مختلف اجرا می‌شود.

ضد حریق پایه رنگی که قابل انبساط هستند نسبت به ضد حریق پایه رنگی مبتنی بر مواد معدنی بسیار پایین‌تر هستند و ضد حریق پایه رنگی مبتنی بر مواد معدنی در برخی موارد برای محاسبه بار مرده طراحی شده‌اند.

سهولت تعمیر قطعات پوسته محافظ حریق صدمه‌دیده به راحتی توسط رنگ کپسول آتش‌نشانی توسعه‌یافته‌ترمیم می‌شود.

ایمنی و سلامتی پوشش‌های رنگ اطفا حریق, ایمن بوده و هنگام مواجهه با حریق گازهای سمی منتشر نمی‌کنند.

هر چند پوشش‌های غیر آلی مقاوم به آتش بسیار به‌صرفه هستند, اما به دلیل سرعت گردش سریع‌تر, اشغال فضای کم‌تر, سطح صاف‌تر و عدم نیاز به هزینه مجدد برای صاف و هموار کردن سطح و مصرف پایین, استفاده از ضد حریق پایه رنگی. آتش گسترش‌یافته می‌تواند مقرون‌به‌صرفه بوده و در برخی موارد مقرون‌به‌صرفه باشد.

جمع بندی و نتیجه گیری

با توجه به اهمیت سازه‌های فضاکار در سازه‌های بتنی با سازه‌های فضاکار که در آن‌ها ایمنی و سلامتی اهمیت بسزایی دارند, پس از آماده‌سازی سطحی, یک آغازگر مناسب به سطح سازه فولادی اعمال می‌شود و سپس پوشش ضد آتش مورد استفاده قرار می‌گیرد. پوشش کپسول آتش‌نشانی قابل انبساط به راحتی در یک زمان بسیار کوتاه با ابزارهای مختلف مانند دستگاه‌های مختلف و رنگ کپسول آتش‌نشانی قابل انبساط به همه سطوح اعمال می‌شود. ضخامت اعمال‌شده براساس نوع و شکل سازه, ضخامت ورق, شرایط محیطی استفاده, قابلیت اطفا حریق و عوامل دیگر تعریف می‌شود. هرگاه قسمت‌هایی از سطح سازه که با گسترش پوشش رنگ مقاوم به آتش قرار می‌گیرند, باید تعمیر شوند, سطح آن بخش از رنگ مقاوم به آتش می‌تواند به راحتی تعمیر شود. سطح نهایی رنگ ضد حریق یک سطح صاف است و نیازی به تسطیح پس از اتمام عملیات پوشش ضد حریق قابل انبساط ندارد.

روکشهای مقاوم در برابر آتش اغلب برای محافظت از طیف گسترده ای از محصولات مانند ضد حریق پایه رنگی

قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال در برابر آتش مورد نیاز هستند.

این قدیمی ترین ، کارآمدترین و ساده ترین روش برای اعمال هر سطح بدون تغییر در خصوصیات ذاتی مواد است.

علاوه بر این ، مرحله اولیه آتش سوزی همیشه با احتراق روی سطح رخ می دهد ،

و از این رو ، تمرکز بر محافظت از سطح یک ماده مهم است.(ضد حریق پایه رنگی)

داشتن یک طبیعت ارگانیک از پوشش سطح معمولی ، به راحتی می سوزاند و دود سمی تولید می کند ،

که ممکن است برای استفاده در مواردی که حفاظت از آتش یا

جلوگیری از آتش سوزی لازم باشد ، مناسب نباشد.

واکنش در برابر آتش و یا مقاومت در برابر آتش برای ارزیابی هر دو ماده قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال

با استفاده از روکش های ضد حریق و مقاوم

در برابر آتش یا ضد حریق (ضد حریق پایه رنگی) در نظر گرفته شده است.

درجه مهار آتش به طور عمده به ضخامت پوشش ،

بسترها و کارایی فرمولاسیون بستگی دارد.

در این فصل به طور خلاصه میزان تاخیر در برابر آتش با استفاده از روکش های ضد حریق توضیح داده شده است.

 

انواع ضد حریق پایه رنگی

۱٫  ضد حریق پایه رنگی های پف کننده پایه حلالی

۲٫  این رنگ ها یک پوشش پایه حلالی حجیم شونده محافظ در برابر حریق ، جهت مصارف داخل و خارج ساختمان می باشد

و بمنظور بالا بردن مقاومتها در برابر حریق در پوشش تیرها و ستونهای فولادی بکار می روند .

در این ضد حریق پایه رنگی از حلال برای رقیق سازی استفاده می شود . این نوع رنگ ضد حریق در محیط های باز و مرطوب بیشتر کاربرد دارد.

۳٫ رنگ های پف کننده پایه آبی

۴٫ پوششهای ضد حریق بر پایه سیمان ( ورمیکیولایت)

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 + هشت =