روکش اپوکسی

روکش اپوکسی

در سال ۱۹۳۴ یکی از نخستین جرقه‌های جالبی در صنعت روکش به وجود آمد در این سال اندیشمند آلمانی پل کلاک موفق شد با اقدام به سنتز رزین اپوکسی

اختراع جدیدی را به نام خود ثبت کند اما این اختراع از چه جهت حائز اهمیت بود. این اختراع از آن جا اهمیت بود که در سال ۱۹۳۸ کمپانی سیکو این اختراع را به نام خود ثبت کرد و تولید کننده عمده در این صنعت شد. اما صنعت روکش اپوکسی که امروزه از آن را با کفپوش اپوکسی می‌شناسیم به سال ۱۹۳۸ ثبت اختراع شد و به شکل کاربردی آن در سال ۱۹۴۶ از ترکیب دو ماده بیسفنول آ و کلروهیدرین ثبت اختراع شد.

البته بعدها توسط یک کمپانی بزرگ شد خریداری شد و این کمپانی که در حیطه مواد شیمیایی نیز فعالیت می‌کند بعداً به کمپانی هگزیون پیوست اما نکته بارز و حائز اهمیت این است که امروزه نوع پوشش یا روکش اپوکسی که از نام می‌بریم و مورد استفاده مجریان اپوکسی قرار می‌دهیم شکل تغییر یافته و بهبود یافته‌های ابتدایی است که بیش از گونه‌های ضعیف‌تر از آن استفاده می‌شد و امروزه به حد کمال خود رسیده است.

نکات قیمت کفپوش اپوکسی:

 • مزایای روکش‌های اپوکسی 
 • روکش اپوکسی و سطح بتن
 • سطح آسفالت و روکش اپوکسی
 • پوشش‌های فلزی و روکش اپوکسی
 • چرا روکش اپوکسی برای بسیاری از مکان مناسب می‌باشد؟
 • جمع بندی ونتیجه گیری

 با توجه به اینکه این روکش در رقابت با بسیاری از پوشش‌های دیگر قرار دارد و مزایای خاص خود را دارد که سبب شده است که بیشتر توسط مصرف کنندگان از آن استفاده شود این پوشش‌ها نسبت به سایر پوشش‌های کف که مورد استفاده قرار می‌گیرد توسط مصرف کنندگان ارجحیت بیشتری دارد

روکش اپوکسی

روکش اپوکسی

کمتر پوششی را می‌توان پیدا کرد که بتواند به صورت سطوح مختلف را مورد محافظت قرار دهد. ویژگی‌ها و خصایا و امکاناتی که این پوشش در اختیار ما قرار می‌دهد این است که سبب می‌شود که محدودیت‌های تعیین شده و موجود در بسیاری از سطوح با استفاده درست از این پوشش رفع می‌گردد. اهم سطوحی که توسط روکش آپوکسی محافظت می‌شوند عبارتند از:

۱٫ سطوح بتن

۲٫ سطوح آسفالت

۳٫ سطوح فلزی

 روکش اپوکسی و سطح بتن

 همانگونه که پیش از این نیز اشاره شد سطوح بتن شرایطشان به شکلی است که دارای آسیب‌پذیری‌های زیادی نمی‌باشند اما با توجه به اینکه بتن در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرد و به علت این که دارای خاصیت قلیایی ذاتی مخصوص به خود می‌باشد و با توجه به ناخالصی فلزی که ممکن است در سطح بتن وجود داشته باشد سبب می‌شود که سختی و شکنندگی بتن مورد چالش قرار گیرد اما هنگامی که از اپوکسی در بتن استفاده ‌شود جلوی هرگونه شکستگی و نامفهوم بودن را می‌گیرد.

 سطح آسفالت و روکش اپوکسی

 باید توجه کرد که پوشش‌هایی که قیری هستند و یا با آسفالت ساخته می‌شود نسبت به سایر پوشش‌ها مقاومت اندک‌تری دارند و هنگامی کار تعداد زیادی روی آنها انجام می‌شود و به علاوه در شرایط گرم کشور که گرمای هوا بسیار زیاد می‌باشد این پوشش را نرم می‌نماید و روی سطوح زیرین حرکت کرده و جمع می‌شود و به نوعی یک سطح موج دار را به وجود می‌آورند.

این موضوع در بسیاری از مناطق که هم گرما در آن وجود دارد هم تردد را بسیار زیاد است مانند چهار راه‌های خیابان‌ها یا قسمتهای سراشیبی کاملاً مشهود است و این عامل سبب ترک بردن آسفالت‌ها می‌شود در بسیاری از موارد از روکش اپوکسی در این سطوح استفاده می‌شود.

 پوشش‌های فلزی و روکش اپوکسی

مشکلات موجود در سطوح فلزی و عدم توجه به آن سبب شده است که ناهماهنگی‌های زیادی در اجزای مختلف این سطوح به وجود آید و عدم رعایت چارچوب‌های و مطالب ارائه شده توسط گروه‌های پژوهشی در این مورد ثبت شده است که با عدم توجه به این پوششها این پوشش تحت تأثیر قرار می‌گیرد چرا که خاصیت اصلی که در فلز وجود دارد این است که سبب می‌شود به نوعی در آن خورندگی که ناشی از عوامل گوناگون است ایجاد گردد که در آن محیط بر آن چیره می‌یابد و با توجه به اینکه آجرهایی که ضد مواد شیمیایی هستند بسیار گران تمام می‌شود و نصب آنها نیز بسیار هزینه بر است, اگر از روکش‌های اپوکسی که به درستی فرموله فرمول شده‌اند به طور صحیح در روکش فلزات استفاده شود بدون شک و بی گمان تمام معایب فلزات به طور کامل پوشش داده می‌شود و فلز دیگر در مقابل هیچ ضربه‌ای آسیب پذیر نخواهد بود.

چرا روکش اپوکسی برای بسیاری از مکان مناسب می‌باشد؟

 در پاسخ به اینکه چرا روکش اپوکسی برای بسیاری از سطوح مناسب باشد باید به این نکته توجه کرد که این روکش انتخاب مناسبی برای محیط‌هایی که دارای سایزهای بسیار بالایی در آن وجود دارد. که در سطح محیط وجود دارد ناشی از عوامل بسیاری از عوامل طبیعی گرد و غبار باد نور آفتاب و بسیاری از عوامل دیگر سبب ایجاد سایش پوسیدگی و فرسودگی و از بین رفتن و سطوح مختلف می‌شود. استفاده از این نوع روکش صنعتی به عنوان روکش نهایی سبب می‌شود که وقتی در مسیر ترافیک و رفت و آمد های زیادی همه وجود داشته باشد هیچگونه اثری از فرسودگی در مسیر وجود نخواهد داشت.

 جمع بندی ونتیجه گیری

 با توجه به موارد بالا که اشاره شد توصیه می‌شود حتماً از قابلیت‌های ویژه پوشش اپوکسی یا روکش اپوکسی در محیط خود استفاده نمایید و در خصوص چرایی استفاده از این پوشش که در بالا به آنها اشاره شد باید به این نکته توجه کرد که این روکش برای بسیاری از عناصر محیطی به عنوان ایمن ساز محسوب می‌شود که هم سبب افزایش عمر نقاط مختلف می‌شود و هم با توجه به نوع و ساختار آن و با توجه به فرمولاسیون ویژه آن سبب می‌شود که انتخاب مناسب برای محیط‌هایی باشد که بسیار سایه پذیر می‌باشند. این پوشش داره مقاومت مکانیکی و شیمیایی بسیار بالایی می‌باشد و همین طور بسیار انعطاف پذیر باشد و در برابر انواع مایعات می‌تواند مقاومت بسیار زیادی از خود نشان دهد. و همینطور سطح نهایی براق و صیقلی داده شده آن بسیار مورد توجه افراد مختلف قرار می‌گیرد.

و علاوه بر براق بودن و صیقلی بودن ضد لغزش نیز می‌باشد و همین طور با توجه به قیمت مناسب آن بسیار مقرون به صرفه می‌باشد و با توجه به فرمولاسیون پایه آب آن از هر نظر سالم می‌باشد و همینطور با توجه به نوع فرمولاسیون ویژه آن یکپارچه و در سطح تمام شده یکنواخت می‌باشد و همینطور عدم نیاز به انواع پرایمر و مقاومت سایشی عالی در برابر هرگونه ضربه شده است.

 

روکش اپوکسی در بیمارستان‌ها و صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند

و رنگ اپوکسی گزینهٔ مناسبی برای جلوگیری از خوردگی و زنگ‌زدگی در صنایع هستند.

اپوکسی چیست !؟

اپوکسی یک هم‌بسپار ترموست یا گرماسخت است؛ که از دو مادهٔ شیمیایی مختلف تشکیل شده.

این دو ماده را با نام رزین و سخت‌کننده یا فعال‌ساز یا هاردنر می‌شناسند.

در سال ۱۹۳۴ پل شلاک آلمانی نخستین پژوهشگری بود که موفق به

سنتز رزین اپوکسی شد و اختراع را به نام خود ثبت نمود.

کاربرد مثبت روکش اپوکسی:

 1.  افزایش مقاومت بتن در برابر فرسایش، تخریب و اکثر مواد شیمیایی
 2. روکش اپوکسی مطلقاً جذب اب ندارد و از نفوذ آب، روغن و سایر مایعات به جسم بتن جلوگیری می کند.
 3. روکش اپوکسی، سبک و کم حجم بوده و از ایجاد هرگونه گرد و غبار جلوگیری می نماید.
 4. روکش اپوکسی به صورت یکپارچه و در رنگ های متنوع اجرا می گردد.
 5. روکش اپوکسی با ضخامت ۴ میلیمتر، افزایش مقاومت فشاری بتون را تا ۱۱۰۰ kg/cm2 را در بر دارد.
 6. سهولت در شستشو، حداقل ۲۰ سال عمر مفید و سرعت در ترمیم آن، از سایر امتیازات این پوشش می باشد.

 

اکسیر صنعت

اکسیر صنعت با تجارب و دانش و امکانات وسیع با بیش از بیست و پنج سال فعالیت گسترده وحرفه ای

با همکاری شرکتهای معتبرخارجی وداخلی در زمینه تخصصی اکثر محصولاتی که در تمامی صنایع ایران

وخارج از کشور مورد نیاز وکاربرد میباشد فعایت دارد و با دارا بودن دپارتمانهای نماینده گان خارجی ،

دپارتمان نمایندگان داخلی ، دپارتمان مجریان ، دپارتمان مارکتینگ در کلیه استانها کشور خدمات شایانی را به

برخی صنایع کشور عرضه نموده و هم اکنون با دانش فنی و امکانات مورد نیازفعالیت گسترده ای نموده

تا بعضی از محصولات به کشورها ی خارج مورد نیازعرضه کند .

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


پنج − 4 =