شاید شما هم گذرتان به پیاده روهایی افتاده باشد که به تنهایی با رنگ‌های مختلف از قبیل آبی و قرمز استفاده شده باشد و با خود پرسیده باشید که مگر می‌شود که بتواند رنگ‌های مختلف در بتن وجود داشته باشد اما باید بدانید که بتن چند سالی است که در بسیاری از کشورهای جهان در رنگ‌های مختلف تولید می‌شود. در این نوشتار قصد ما این است که پیرامون بتن‌های رنگی اطلاعات جالبی را با شما مطرح کنیم تا بدانید که اصولاً بتن رنگی و اجرای بتن سخت چیست چه کاربردهایی دارد کجا اجرا می‌شود و اصولاً بتن رنگ آمیزی شده چیست؟ پس برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها با ما همراه باشید.

بتن رنگی چیست چه کاربردهایی دارد:

 • بتن رنگی  چیست؟
 • بتن رنگی  کجا استفاده می‌شود؟
 • هرچیزی که باید در مورد بتن رنگی  بدانید
 • کاربردهای بتن رنگی
 • جمع بندی و نتیجه گیری

 

 بتن رنگی چیست؟

اصولاً پیش از اینکه بخواهیم بفهمیم بتن رنگی چیست باید بدانیم بتن چیس؟ بتن یکی از مصالحی است که امروزه بیشترین استفاده از آن در ساختمان‌ها, بناها, و فعالیت‌هایی نظیر:بتن رنگی در ساختن متروها پلها سدها فرودگاه‌ها بناهای مسکونی و اداری و غیره از آن به مقدار فراوان و زیادی استفاده می‌شود.

با توجه به اینکه در سالیان اخیر تکنولوژی به طرز شایانی پیشرفت‌های چشمگیر مواجه شده است نحوه استفاده از بتن نیز و همچنین توسعه آن با پیشرفت‌های قابل ملاحظه مواجه شده است به نحوی که در حال حاضر انواع بتن با مصالح گوناگون تولید می‌گردد و در مکان‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

البته انواع مختلف بتن با خواص منحصر به فرد خود را دارد و هر گونه آن برای یک نوع کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد از گونه‌هایی که بحث اصلی ما در این مقاله اشاره به آن دارد بتن رنگی می‌باشد و قصد داریم در اینجا پیرامون آن بحث کنیم و ویژگیهای آن را با یکدیگر بررسی نماییم.

بتن رنگی کجا استفاده می‌شود؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم و مصارف گوناگونی برای بتن وجود دارد اما بتن رنگی معمولاً به خاطر جلب توجه و زیبایی منحصر به فردی که از خود ارائه می‌دهد در کف پوش‌ها ارائه می‌شود کفپوش اپوکسی که توسط این نوع بتن سخت و بتن صنعتی ساخته می‌شوند از دو لایه تشکیل شده است که به صورت همزمان هر دو لایه روی زمین اجرا می‌شود. بتن معمولی کنونی از نوع ساختمانی می‌باشد که بعد از این که روی آن انجام شد روی آن با بتن های رنگی کاور می‌شود به عنوان پوشش استفاده می‌شود و علاوه بر اینکه مقاومت بالایی را برای بتن ایجاد می‌کند به تنوع ظاهری زیبا نیز برای بتن کمک می‌کند تا بتوانند رضایت سلایق گوناگون را به همراه داشته باشند.

اگر شما هم نیاز به استفاده از بهتن های رنگی داشتید باید توجه کنیم که کفپوش  به دو صورت در بازار وجود دارد کفپوش بتن رنگی ساده و بتن‌های رنگی صنعتی

بتن رنگی ساده از ترکیب رنگ شن و ماسه و آب و سیمان سفید ساخته می‌شود. البته مواردی که به تنهای رنگی صنعتی استفاده می‌شود, سنگدانه هایی می‌باشد که در بتن‌های صنعتی استفاده می‌شوند و چند ده برابر نسبت به به تنهای رنگی معمولی دارای مقاومت بیشتری هستند و به عبارتی این بتن از بتن ضد سایش و سخت تشکیل شده است.

هرچیزی که باید در مورد بتن رنگی بدانید

همانطور که در بالا اشاره کردیم این بتن ریزی با ماله پروانه از ترکیب مواد مختلفی بر رنگ ساخته می‌شود که نوع رنگ در رنگ نهایی بتن تاثیرگذار است مثلاً آگه مواد اولیه با رنگ قرمز مخلوط شود به تنهایی قرمز می‌شود و الی آخر این بتن همان طور که اشاره شد سطح مقاومت بسیار بالایی را در برابر سایش ایجاد می‌کند که بیشتر برای مکان‌هایی که آماده شده فراوانی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد و همین طور وسایل سنگین از روی آن جابجا می‌شوند.

مثلاً فرض که از یک پیاده روی عبور می‌کند که سطح آن با بتن قرمز پوشانده شده است یا خیابان چهار راهی که از بتن‌های رنگی در استفاده شده است, که منظره‌ای زیبا با آن فضا می‌بخشد همین که به دلیل مقاومت فراوانی که دارد در مقابل هر نوع سایش و ضربه به مقاومت می‌کند.

 کاربردهای بتن رنگی

همان گونه که در بالا اشاره شد که این بتن بیشتر به عنوان کفپوش مورد استفاده قرار می‌گیرد. کف سازی یکی از مهمترین معضلات است که در فرایندهای شهری مشاهده می‌شود و بسیاری از مدیران شهری در خصوص نحوه و نوع کف سازی محیط همیشه با چالش‌هایی مواجه هستند چرا که حجم ترافیک خودرو پیاده و دوچرخه‌ها و حجم ترافیک محلی که از یک مسیر عبور می‌کند ممکن است با انواع کف سازی و هماهنگی نداشته باشد.

فقط در کشور ما بیشتر کف سازی ها با آسفالت صورت می‌گیرد که شاید شما هم با این مسئله مواجه شده و در بسیاری از خیابانها ترک‌های فراوانی وجود دارد که این ترک‌ها در سیستم موجود اختلال ایجاد می‌کنند. و متاسفانه این اختلالها به صرف هزینه فراوان و وافری برای نگهداری و قابل استفاده بودن این کف‌ها می‌انجامد. از آنجا که هزینه در کنار زمان دو عنصر مهم و تأثیر گذار در فرایندهای شهری محسوب می‌شوند استفاده از بتن رنگی هم از منظر زیبایی در محیط شهری شد و اینکه هزینه نهایی مدیریت شهری را کاهش می‌دهد این بتن فقط در مدیریت شهری استفاده می‌شود و افراد می‌توانند آن را در کارگاهها و کارخانه‌ها و مراکز به خود نیز مورد استفاده قرار دهند.

باید توجه کرد که چارچوب اصلی این نوع بتن از مواد بسیار سخت معدنی نظیر اکسید آلومینیوم و سیلیس با دانه بندی منظم همراه و مواد سیمانی و پراکنده تشکیل شده است.

 

بتن رنگی از مخلوط قلیا و رنگ با سیمان بدست می آید به طوری که

مخلوط قلیا و رنگ به نسبت ۷% تا ۱۰% وزن سیمان به سیمان اضافه میشود.

در پروژه ها معمولا برایند زمانی بیش از طول عمر بتن میباشد که با بازسازی مداوم

این مسئله برای مدیران و طراحان پروژه حل می شود.

انواع بتن رنگی:

ساده:

بتن رنگی ساده از آب – سیمان سفید – رنگ – شن – ماسه تشکیل شده است

و دارای اطلاعات فنی مانند بتن ساختمانی را دارد و تنها تفاوت در ظاهر و رنگ آن می باشد.

در این نوع بتن بنابر نوع استفاده کاربر می توان از شن و ماسه ی رنگی به جای شن و ماسه ی معمولی استفاده کرد.

صنعتی:

مواد تشکیل دهنده در این نوع بتن رنگی ، آب – سیمان سفید – رنگ – سنگ دانه های ریز می باشند.

این سنگ دانه ها از مواد و ترکیباتی با مقاومت سایشی بالا و فشار بسیار بالا به همراه ترکیبات صنعتی تهیه می گردند.

این نوع سنگدانه ها مقاومت زد سایشی خیلی بیشتری نسبت به شن و ماسه های معمولی دارند .

به همین دلیل به بتن های تشکیل دهنده ان بتن زد سایش میگویند.

 

قیمت بتن رنگی:

 1. قیمت بتن رنگی بسته به معیار های مختلف متغییر میباشد.
 2. مساحت سطح مورد نظر : بسته به مسافت مورد نظر سطح قیمت نیز متغییر میباشد
 3. نوع رنگ : رنگ های مختلف (مثلا قیمت رنگ قرمز با طلایی متفاوت است) دارای قیمت متفاوت اند.
 4. نوع بتن : نوع بتن ساده یا صنعتی باشد دارای تفاوت قیمتی میباشد.
 5. مقدار بتن : بنا به خواست متقاضی ضخامت بتن هرچه بیشتر باشد قیمت نیز بالا خواهد رفت.
 6. روش اجرای : معمولا به روش بتن ریزی با ماله پروانه ای انجام میشود که میتوانید مراحل کامل را دنبال کنید.

 

اجرای بتن رنگی:

قبل از اجرای این نوع باید با مشاورانی در این زمینه تماس برقرار کنید.

گروه اکسیر صنعت با تجارب و دانش و امکانات وسیع با بیش از بیست و پنج سال فعالیت گسترده وحرفه ای

با همکاری شرکتهای معتبرخارجی وداخلی در زمینه تخصصی اجرای انواع بتن رنگی

که در ایران وخارج از کشور که مورد نیاز و پرکاربرد میباشد فعایت دارد.

و با دارا بودن دپارتمانهای نماینده گان خارجی- دپارتمان نمایندگان داخلی –دپارتمان مجریان-دپارتمان مارکتینگ در کلیه استانها کشور

خدمات شایانی را عرضه کند .

برای ارتباط بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه اجرای بتن روی تماس باما کلیک کنید.

جمع بندی و نتیجه گیری

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد این بتن از رنگ و عناصر معدنی بسیار سخت ساخته می‌شود و طرفداران خاص خود را دارد و همین طور به دلیل مقاومت و جلوگیری از سایش و فرسودگی در بسیاری از سطوح مورد استفاده قرار می‌گیرد. چه صورتی که بر روی یک ساختمان اداره کار با آنچه که مربوط به سیستم مدیریت شهری باشد. سوالاتی که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که کیفیت این بتن به هیچ عنوان از سایر بتن‌ها کمتر نیست چراکه نحوه رنگ کردن این نوع بتن در فرایند بتن ریزی انجام می‌شود این امر مقاومت ضد سایش بتن را تا ۲ برابر می‌توان افزایش دهد.

بتن رنگی معمولاً در رنگ‌های گوناگون زرد, سبز, قرمز, آبی و طوسی و سایر رنگ‌ها وجود دارند که رنگ‌هایی که به آنها اشاره شد رنگ‌های اصلی می‌باشند. موضوعی که در بتن رنگی وجود دارد سبب می‌شود که می‌توان به کاهش میزان ترک‌های بتن معمولی اشاره کرد که این نوع بتن دیگر آن ترک‌ها را ندارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


+ یک = 8